Що робити, якщо дитина почала курити: як батькам поводитися, щоб не погіршити ситуацію

Шкідливі звички - бич сучасного суспільства. Нехай з екранів телевізорів нам твердять про шкоду алкоголю , наркотиків і куріння, постійно підвищують вартість сигарет, спиртного та іншої «гидоти» і активно пропагують здоровий спосіб життя , курців менше не стає. Де згасає одна сигарета, на іншому кінці світу запалюються дві. Статистика не втішна.   

Особливо гостро проблема куріння зачіпає молоде покоління. Вік, коли підлітки починають палити, з кожним роком стає все менше і менше. Дівчата намагаються свою першу сигарету до 13 років, а хлопчики димлять мало не з першого класу. І їм не поясниш лякаючу статистику, ти не приведеш в приклад легені курця і не розкажеш про мертвих конях і естетиці, оскільки діти і підлітки на все мають свою точку зору і починають замислюватися про наслідки лише, коли відчують на практиці весь шкоду куріння . Але а як же бути батькам? 

Уважні батьки відразу помітять ознаки кращого дитини, але це тільки в тому випадку, якщо вони самі не курять. Запах сигаретного диму в'їдається в шкіру, волосся, одяг. У людини, який нещодавно почав курити з'являється сухий кашель, поступово у нього жовтіють зуби, нігті, змінюється колір обличчя і рук. Ці ознаки особливо характерні для тих, хто курить дешеві сигарети.


Психоемоційний стан також може видати курця. Коли дитина довго не може позбутися від вашої присутності або піти, щоб покурити, він починає нервувати, смикати нігті, огризатися, вести себе агресивно.
Якщо дитина курить не сигарета, а травичку або спайс, у нього починається нестабільність емоційного поведінки — він кидається з крайності в крайність.
 
Крім того, ви обов'язково коли-небудь натрапите на пачку сигарет у дитини, запальничку або тютюн в сумці або кишенях. Постійне жування жуйки теж може наштовхнути на думку про куріння дитини .

Коли ви виявили, що дитина курить, не варто кидатися з крайності в крайність, нервувати, кричати, карати і змушувати викурювати 5 пачок сигарет поспіль, сподіваючись, що цей спосіб геть відворотом його від згубної звички. 

Найкраще сядьте і заспокойтеся, подумайте, чому він почав курити. Ще краще, викликати дитини на відверту розмову, щоб з'ясувати причину куріння, а від неї вже відштовхуватися, вирішуючи цю проблему.

Причин куріння дітей може бути багато:
— Дитині стало цікаво, що таке сигарети і зупинитися він не зміг;
— Поганий приклад — родичі, батьки, знайомі та друзі курять;
— Просто з сигаретою він виглядає дорослішим і «крутіше»;
— Тиск з боку друзів;
— Барвиста реклама та розіграш призів від виробників;
— На зло батькам, оскільки вони контролюють кожен крок дитини;
— Заборонений плід солодкий;
— Нудьга, недолік вражень, багато вільного часу, неможливість реалізувати себе в суспільстві;
— Потреба в самовираженні, незалежності, самостійності в прийнятті рішень.
— З'ясувавши причину, можна вирішувати проблему. Немає ніякого сенсу розповідати дитині у шкоду куріння, ставити йому лякають документальні фільми, показувати фотографії легких курця, якщо ви самі курите. Кращий спосіб показати дитині небезпеку куріння — особистий приклад.

Нікуди тікати не потрібно — це точно, рівно також, як і хапатися за ремінь або за комір дитини з криками. До проблеми підійти потрібно серйозно, продумано і виважено. Ще жоден крик і покарання не діяли на дитину довго. Все до пори до часу. Замкнувши його будинку, ви теж нічого не доб'єтеся — ви ж не зможете посадити дитину на замок до його 18-річчя? Рано чи пізно домашній арешт доведеться скасувати і не факт, що дитина знову не повернеться до сигарет.

Дітям важливо надати право вибору — це часто працює. Деякі діти за допомогою куріння хочуть звернути увагу батьків на себе, відчути свою потрібність і батьківське не байдужий. 
Якщо ви дасте дитині право вибору, розповівши про можливі наслідки (без залякування, природно), є варіант, що дитина сама відмовиться від сигарет.
 
Деякі батьки, дізнавшись, що дитина курить починають давати йому гроші на сигарети, аби він не курив всяку гидоту і дозволяють курити в їхній присутності. Це досить спірне метод, що говорить про вседозволеність: дитина може піти далі, раз його право на куріння визнали. Гроші на сигарети все ж краще не давати і тим більше не купувати куриво. Нехай він вкладає в своє нове «захоплення» кишенькові гроші, які ви даєте йому зазвичай — коли він відчує, що заради сигарет доводиться відмовляти собі в інших задоволеннях і покупках, курити стане менше, а може і зовсім кине.

Але як не дивно, від прогресивних батьків діти перестають приховувати свої проблеми і починають ділитися секретами. Це допомагає вирішувати складні питання і передбачити можливі неприємності. Якщо ви курите, не зберігайте сигарети в легкодоступних місцях і краще відмовитися від куріння в присутності дітей. Ще краще — кинути курити. Особистий приклад — краще будь-якого виховання.

 
Спробуйте довести дитині, що без сигарети можна бути дорослим, крутим і виділяється на тлі інших. Наведіть приклади успішних і не палять.
 
Можна познайомити дитину з авторитетним і не кращим людиною, якого він послухає. Думка з боку діє набагато краще, ніж розмови батьків.

Зверніть увагу на обстановку в сім'ї. Негаразди, сварки, скандали можуть стати однією з основних причин куріння дитини — так він намагається розслабитися, зняти емоційну напругу і забутися. Налагодиться обстановка, дитина може і кине свою згубну звичку.

Якщо дитина курить, щоб спілкуватися з крутими хлопцями, навчіть його іншим способам комунікації. Може варто записати дитину на тренінг по спілкуванню, якщо у вас не вистачає особистого досвіду. Допоможіть відкрити дитині в собі таланти, особистісні якості і гідності, які допоможуть отримати авторитет у однолітків .
Дайте дитині більше свободи вибору щодо стилю одягу, зачісок, музики, захоплень, друзів, книг, тоді у нього не з'явиться необхідність відстоювати свою свободу таким ось способом. Постійні заборони ні до чого доброго не приводять.

Похожие статьи:

Відпочинок та хоббіФотосесія для наших діток варто чи ні?

5 февраля 2017
Автор: glamur | Розділ: Діти | Рейтинг: 0 | Голосов: 0 | Переглядів: 1071 |
Поділитись:
Комментарии (1)