Грудне вигодовування: вікові особливості

Про важливість грудного вигодовування ми вже писали неодноразово, а сьогодні хочемо звернутися до теми, як змінюється режим грудного вигодовування малюка залежно від віку. Зрозуміло, півторарічна дитина або маля у віці 8-ми місяців їсть зовсім не так, як двомісячний малюк, а від чого це залежить і як правильно встановити режим годування в залежності від віку, давайте спробуємо розібратися в нашій статті.

Етапи розвитку

З моменту першого прикладання до грудей в пологовому будинку і протягом 5-7 місяців малюк харчується виключно маминим молоком. З часом малюк знайомиться з новою їжею - в його раціоні з'являється спочатку педагогічний прикорм, а потім малюк все частіше починає пробувати нові продукти.

Знайомство з їжею дорослих може тривати до 8-12 місяців. Незабаром грудне вигодовування крихти все частіше заміщається іншою їжею і орієнтовно між 1,5 — 2 роками малюк майже повністю переходить на «дорослий» раціон, іноді зберігаючи 1-2 прикладання до грудей, переважно на ніч, і більше не для насичення, а для заспокоєння .

Давайте розглянемо зміни в режимі харчування малюка більш детально, з умовою, що дитина знаходиться на грудному вигодовуванні.
 

 1 місяць

Малюк їсть виключно мамине молоко, харчування в основному на вимогу, без режиму, багато часу проводить біля грудей. Орієнтовно протягом дня маля їсть 7-10 разів і не відмовляється від необмеженої кількості годувань і в нічний час.

2 місяць 
Триває виключно грудне вигодовування, годування відбуваються з інтервалом у 2 — 3 години, але вираженого режиму може ще не встановиться. Часто малюк нетерпляче оголошує кімнату криками, якщо мама не приходить його годувати за першим покликом, а також прикладається до грудей не тільки, коли голодний, але і якщо відчує себе самотньо, занудиться або захоче уваги.Протягом дня малюк їсть 6-8 разів вдень і 3-5 разів вночі.

Ксенія Соловей, консультант з грудного вигодовування, сертифікований спеціаліст Навчально-методичного центру підтримки грудного вигодовування КМАПО ім. П.Л. Шупика, психолог, організатор і керівник Центру "Молочні ріки" у Києві: «Є такі стійкі міфи, що дитину потрібно прикладати не частіше, ніж раз на три години. Але ми знаємо, що лактація працює за принципом «попит — пропозиція». Тому чим частіше дитина прикладається, тим більше молока виробляється. Щоб стимулювати лактацію, мамі потрібно прикладати дитину до грудей раз на годину, раз на півтора. А з'їсть крихітка рівно стільки, скільки йому потрібно. Тривалість годування також регулює малюк, нехай їсть стільки, скільки йому необхідно. Регулярні зціджування після кожного годування мають сенс, якщо у вас проблеми з лактацією, і ви намагаєтеся її стимулювати всіма можливими способами. Якщо ж молока перебуває достатньо, то зціджувати його не потрібно ».

3 місяць

 

До третього місяця в основному у всіх малюків на грудному вигодовуванні вже встановлюється певний режим. У середньому це 6-8 годувань протягом дня і 2-4 годування вночі. Крихітка вже досить спокійно може витримувати 2-3 години перерви між годуваннями, стає більш спокійним і терплячим, його можна розважити іграшками.
 

4 місяць

Кроха розвивається, росте і міцніє, мама і малюк звикають один до одного, режим лактації вже встановлений. Вигодовування залишається винятково грудним, без введення прикорму. Малюк починає помітно рідше прикладається до грудей, дотримується точного режиму годування.

5 місяць

У цьому віці у малюків на грудному вигодовуванні зберігається 6-8 денних і 2-3 нічних годування.У деяких дітей настає період інтересу до їжі дорослих, він може тягнутися до маминої тарілці і ложці, цікавитися, що їдять батьки. Малюк добре набирає у вазі і прекрасно себе почуває.

6 місяць

Вигодовування залишається грудним, його кількість зберігається, але може змінитися режим годувань: малюк може активніше смоктати рано вранці або ближче до вечора.

Якщо у малюка з'являється інтерес до дорослої їжі, то в цьому віці можна вводити педагогічний прикорм. Запропоновані продукти продовжують цікавити малюка і не викликають негативної реакції? Порадившись попередньо з педіатром, можна пробувати перший овочевий прикорм або знайомити малюка з кашами.

 

Мама- форумчанка розповідає: «Синочку дуже часто їсть груди вночі, спочатку я думала, як з цим боротися, але потім зрозуміла, що це нормальний процес і мене це вже не бентежить. Два-три годування за ніч — це норма. Я планую годувати дитину грудьми довго, а під час нічних годувань активізується окситоцин, який "виробляє" молоко. тобто нічні годування — це природний процес для ГВ в принципі. Якщо вночі годувати перестати, ГВ швидше закінчиться або як мінімум дуже зменшиться, а мені б цього дуже не хотілося ».
 

7 місяць

У цьому віці в харчуванні маляти починають поєднуватися грудне вигодовування і невелика кількість прикорму. Кроха ще тільки знайомиться з новими для себе продуктами, і навряд чи у мами семимісячного малюка вийде замінити прикормом повністю хоча б одне годування. Графік годувань залишається без змін: 5-7 денних і 2-4 нічних годування.

 

Також пам'ятайте про те, що кожен малюк індивідуальний, і якщо в 7 місяців ваш малюк ще абсолютно байдужий до «дорослої» їжі, прекрасно наїдаючись грудним молоком, то це абсолютно не привід для занепокоєння.
 

8 місяць

Ваш допитливий малюк — рухливий карапуз, зайнятий освоєнням навколишнього світу. Він вже більш самостійний, вміє сидіти, намагається повзати, але в теж час не забуває час від часу прикластися до материнських грудей.

У 8 місяців малюк вже активно пробує іншу їжу, його вигодовування або змішане — малюк їсть і прикорм і грудне молоко, або іноді мамі вже вдається повністю замінити прикормом 1-2 годування.

У зв'язку зі зміною в харчуванні змінюється і режим грудного вигодовування: малюк може їсти 4-6 разів вдень і 2-4 рази вночі. Материнське молоко необхідно малюку, воно допомагає в освоєнні прикорму, поставляючи необхідні для цього ферменти.

9-10 місяць

 

У цьому віці режим грудного вигодовування дитини не змінюється: іншою їжею можна заміняти або доповнювати 1-2 денних годувань. Малюк їсть 4-6 разів вдень і 2-4 рази вночі. У перервах між годуваннями крихітка із задоволенням помусоліть в роті шматочок яблучка або сушіння, масажуючи набряклі ясна.
 

11-12 місяців

Раціон «дорослої» їжі малюка продовжує розширюватися, у малюка в режимі з'являються 2-3 повноцінних прийому прикорму, повністю замінюють грудне вигодовування. Але багато дітки після того як з'їдять прикорм наостанок прикладаються до маминих грудей.

Кількість повноцінних годувань грудьми зменшується, їх стає 3-4 в день, нічні годування зберігаються в кількості 2-3 разів.

Після року

Однорічні малюки вже достатньо серйозні їдці: вони спробували овочі , каші та супчики, м'ясний прикорм, фрукти. У цьому віці вже майже всі грудні годування замінені на «дорослу» їжу, проте грудне вигодовування все ще відіграє велику роль в житті малюка.

Днем малюк прикладається до грудей, як правило, для заспокоєння і комфорту: вранці після пробудження, перед або після денного сну і на ніч. Активний період смоктання — між 4 і 8 годинами ранку. Повноцінних грудних годувань протягом дня може бути 1-2 або малюк просто заїдає грудним молоком необхідну порцію прикорму.

 

Також груди може служити для заспокоєння крихти, якщо він впав, засмучений або прихворів.
 

Часто можна почути думку, що годувати грудьми малюка після року, якщо вже майже всі основні денні годування замінені дорослою їжею, немає сенсу, та й молоко у годуючої мами вже не те, в ньому мало корисних речовин, необхідних дитині. Хотілося б відзначити, що результати досліджень ВООЗ показали, що в міру дорослішання малюка грудне молоко змінює свій склад і підлаштовується під нові потреби зростаючого організму. Воно містить необхідні дитині білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні речовини, антитіла проти вірусів, речовини, що оберігають малюка від стресів і захворювань, унікальні поліненасичені жирні кислоти, що регулюють процеси центральної нервової системи і т.д.

 

Грудне вигодовування - це чудовий природний процес, що дозволяє мамі виховати малюка здоровим і упевненим в материнській любові, сформувати довіру до навколишнього світу. З віком режим грудного вигодовування дитини обов'язково буде змінюватися, варто тільки прислухатися до його бажань і врахувати індивідуальні особливості маленького чоловічка.

30 марта 2014
Автор: glamur | Розділ: Діти |
Поділитись:
Комментарии (0)