Естетичне виховання дитини

 

Уміння відчувати красу і створювати красу роблять життя людини осмисленим, багатим і яскравим. Хороші книги, музика, твори образотворчого мистецтва, які довелося прочитати, почути, побачити, наповнюють радістю і смислом наше життя. Прагнення до прекрасного в природі, у людських стосунках, у побуті, розуміння краси творчої праці властиво людині великої душі і доброго смаку. Прекрасне не тільки приносить насолоду, радує, захоплює, воно облагороджує і підносить людину, надихає її на високі почуття і думки, на великі справи і подвиги. Чудовий світ звуків і кольорів, чарівність поезії, краса природи, краса вчинків та справ людини відкриваються тому, хто має допитливий, знаттєлюбний розум і загострені почуття, хто багато читає, спостерігає, думає, переживає.

Уміння почувати, розуміти і цінувати прекрасне розвивається з раннього дитинства. «Враження дитинства багато в чому визначають майбутнє кожної людини. Це та чаша, з якої ми п’ємо самий благодатний і живильний напій. Враження дитинства, так само як і роки навчання, — фундамент свідомого життя, і пам’ять про ці чисті і світлі дні — як комора, в котрій зберігається усе майбутнє», — писав у своїй книзі «Слово до молодих» видатний скульптор С. Т. Коньонков. Розповідаючи про своє дитинство, він підкреслював: «Я б ніколи не ступив на шлях мистецтва, якби з дитинства не полюбив музику».

Перша людина, з якою зустрічається дитина, — її мати, її ніжність і теплота, її світла краса материнства, її зовнішня акуратність і зібраність, її колискові пісні залишають незабутнє враження.

Перші предмети, з якими зустрічається дитина, — це іграшки. Вони вводять її у світ барв та звуків і створюють перші враження про красу речей. Оточуючий світ відкривається перед немовлям одним куточком, оселею сім’ї. Важливо, щоб око милували охайність, чистота, розумний порядок. У подальшому вбрання квартири, облаштування побуту набудуть в очах дитини смислу і справлять великий вплив на виховання у неї гарного смаку. Величезне значення для виховання має стиль життя сім’ї і краса відносин між батьками.

Дуже швидко коло вражень дитини розшириться, заговорить усіма голосами і засяє своїми барвами природа. Батьки навчать малюка бачити і розрізняти форму і візерунок квітів, листя, трав, звуки пташиного гомону, кольори пір року. Прогулянки до лісу і в поле збагатять дітей радісними переживаннями. Це — милування скромними голубими підсніжниками, осіннім лісом, просякнутим запахом грибів та брусниці, химерними візерунками павутинки із виблискуючою в ній краплиною роси. Природа — це велика скарбниця прекрасного, невичерпне джерело естетичного виховання.

Рано у життя дитини приходить казка. Вона створює зачарування краси вчинків своїх героїв, краси чарівних країн за тридев’ять земель, краси живої і образної мови. Слідком за казкою — вірші, перші книжки. Дитина знайомиться з літературою, котра на все життя стає її вихователем. Захоплюючий казковий сюжет в образотворчому мистецтві. У кожному місті є свої картинні галереї. З багатьма картинами дитина може познайомитися дуже рано. Для цього їй треба коротко розповісти про художника і його твори. Ось наприклад, твори художника В. М. Васнецова.

Це світ казок і билин. Крізь темний, густий ліс скаче Сірий Вовк з Іваномцаревичем та Оленою Прекрасною. Догоряє на небі вечірня зоря, стомився Вовк, стомилася й Олена Прекрасна, та все далі й далі скачуть вони, рятуючись від погоні Кощея Безсмертного. Сумує на сірому горючому камені бідна сирота Оленка, повільно осідає на воду жовте опале лисі я. Три царівни підземного царства дивляться на нас з іншої картини, а на богатирській заставі стоять на чатах богатирі Ілля Муромець, Добриня Ники тич і Альоша Попович. Нехай дитина розповість, що відбувається на кожній картині, чи подобається вона їй, чи такими вона уявляла собі улюблених героїв.

Діти й самі малюють, ліплять із глини й пластилину, складають віршики та оповідання. Це важливе заняття. У малюнку виявляється фантазія дитини, відточується її уявлення про життя. Батьки можуть допомогти юному письменнику і художнику розвивати свою фантазію, виробляти правильні уявлення.

Цікавість до музики малюки виявляють уже у віці 1,5—2 років. Схвильовано вони слухають веселу ритмічну музику, плещуть у долоні, пританцьовують. До 4—5 років у дітей вже є свої улюблені пісеньки і танці. З задоволенням займаються вони ритмічною гімнастикою, аеробікою, співають і слухають музику. Велику допомогу у вихованні інтересу і любові до музики, пісні подають радіо, телебачення, програвання дисків, магнітофонних записів. 5—6річну дитину можна повести в театр, на концерт, на дитячий балет або дитячу оперу, на музичну виставу, попередньо познайомивши її зі змістом.

Учень знайомиться з різними видами мистецтва, сам активно займається художньою творчістю у літературному, музичному або образотворчому гуртках. Його естетичним вихованням керує школа, бібліотека. У підлітка, а тим більше у юнака вже з’являються більш або менш усталений естетичний смак і здатність висловлювати свої судження, давати оцінку прекрасному в мистецтві та житті.

Дуже важливо, щоб духовні інтереси підростаючих дітей знаходили живий відгук у сім’ї.

17 апреля 2012
Автор: glamur | Розділ: Діти |
Поділитись:
Комментарии (0)